Jak udělat z nebytového prostoru byt? Bez prohlášení vlastníka to nepůjde

realitní zpravodaj

26. 10. 2022

V souvislosti s nedostatkem bytů se zvláště ve větších městech objevují stále snahy využít pro bydlení prostory, které byly původně určeny k jiným účelům. V bytových domech to mohou být bývalé kočárkárny, sušárny, prádelny. V prostorných starých vilách původní prostory v přízemí či suterénu, často kdysi určené jako domovnický byt, a později pronajímané jako sklady, dílny či kanceláře.

Než se ovšem do případných úprav pustíte, prověřte si zdali jsou možné, a to nejen technicky, ale i právně. To, že se vám zdá, že něco vypadá jako byt ještě neznamená, že stejný názor budou mít také zástupci stavebního úřadu. 

Co vědět před započetím rekonstrukce

To, k jakému účelu bude konkrétní prostor v domě sloužit, určuje kolaudační rozhodnutí, v současné době v některých případech nahrazené oznámením o užívání stavby. K jiným účelům nelze dané prostory využívat, pokud k tomu nedá stavební úřad souhlas.

Jestliže jde o prostory v domě, který je vlastněn společenstvím vlastníků, musí o jejich změně rozhodnout nejprve shromáždění vlastníků. Dalším krokem je splnit požadavky stavebního zákona. To znamená opatřit si stavební povolení nebo provést ohlášení stavby (v případě, že si úpravy nevyžádají žádné konstrukční změny). To musí udělat vlastník budovy či daného prostoru, popřípadě osoba, která má prokazatelné právo ke změně užívání.

Změna prohlášení vlastníka SVJ je nutná

Pokud se jedná o změnu v bytovém domě ve vlastnictví SVJ, musí výbor následně připravit změnu prohlášení vlastníka. Jak totiž stanoví novela občanského zákona z roku 2020, "…souhlas všech vlastníků jednotek je třeba pouze tehdy, pokud by tím byla dotčena práva a povinnosti všech vlastníků jednotek.“ Což platí mimo jiné právě v tomto případě, když nebytový prostor, který byl do té doby zahrnut do společných prostor domu, bude nadále ve vlastnictví jedné osoby jako byt. Změní se výměra společných prostor i podíly spoluvlastníků.

Za nejoptimálnější postup se podle Mgr. Jan Szwarce, který na toto téma publikoval odbornou stať v magazínu epravo.cz, považuje podpis souhlasících vlastníků na aktualizovaném znění prohlášení vlastníka, a to včetně data podpisu. To by pak mělo být prokazatelně (např. doporučenou poštou, e-mailem, osobně proti podpisu) doručeno všem členům, resp. spoluvlastníkům, SVJ. Ti mají následně 3 měsíce pro případné rozporování této změny. Proces změny prohlášení může ale proběhnout i v jakékoli jiné podobě, např. samostatnými písemnými souhlasy obsahujícími popis schvalované změny nebo odkazující na přiložený návrh takové změny.

Výbor SVJ má povinnost toto prohlášení založit do sbírky listin vedené katastrálním úřadem a do sbírky listin rejstříkového soudu.

Jde-li o soukromý byt, je garantem majitel

Pokud se mění nebytový prostor v bytový v rodinném domě, je samozřejmě také třeba, aby všichni spoluvlastníci s touto přeměnou souhlasili. Jen odpadá administrativa s prohlášením vlastníka. Nicméně po kolaudaci je třeba zanést bytovou jednotku také do katastru nemovitostí.

Pokud budou třeba větší úpravy a změny dispozic, které si vyžádají stavební povolení, je nutné počítat se souhlasem sousedů. Pokud majitel nezíská jejich kvalifikovaný souhlas, tedy podpis na projektu, mohou tito vznést v průběhu stavebního řízení námitku. O tom, zda bude jejich námitka přijata, pak rozhodne stavební úřad.

Nedostatek bytů a stále vyšší ceny budou určitě motivovat k hledání levnějších řešení. Přeměna nebytových prostor na bytové ve stávajících domech může být jedním z nich. Jen je třeba pamatovat na vyhlášku o technických požadavcích na stavby, která definuje, jaké technické parametry musí byt splňovat. 

Související články

Při koupi nemovitosti je třeba věnovat pozornost vlhkosti v domě

Nákup nemovitosti patří mezi největší životní investice. Bohužel, často se zapomíná na důkladnou prohlídku, během které leckdy dojde k přehlednutí, na první pohled nepatrných, ale o to důležitějších…

realitní zpravodaj

25. 10. 2022

Kupujete byt za účelem pronájmu? Zajímejte se o kolaudační souhlas

Podle kterých předpisů musí poskytovatel ubytování postupovat? Pokud je investiční nemovitost určena k dlouhodobému pronájmu, nestojí vlastníkovi nic v cestě. Jiné to však je, pokud jde o…

realitní zpravodaj

20. 6. 2022

Který prostor může a který nemůže být bytem

Základní informace lze získat ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Ta definuje nejen bytové, ale všechny ostatní stavby a určuje, co která musí splňovat. Tím se dále řídí…

realitní zpravodaj

18. 5. 2022

Jaký je rozdíl mezi ubytovací jednotkou a bytem?

Jaký je rozdíl mezi bytem a ubytovací jednotkou? Ubytovací jednotkou se nazývá jednotlivý pokoj nebo soubor místností, které svým stavebně-technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na…

realitní zpravodaj

12. 4. 2022

Jak postupovat, když si chcete vybudovat podkrovní byt v bytovém domě

Proč se smlouva o výstavbě domů s jednotkami uzavírá Smlouva o výstavbě domu s jednotkami upravuje především vztahy mezi osobami, které chtějí společně nechat vystavět dům, budou v něm vlastnit…

realitní zpravodaj

16. 8. 2021

Nemovitosti v nabídce

ulice Sportovní, Velký Borek
11 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Zelená 2519/83, Ostrava
10 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajů